Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2022-12-21
Data publikacji: 2022-12-21

Rząd przyjął projekt ustawy o wyrównaniu zasad przyznawania emerytur z KRUS i ZUS

Rząd przyjął projekt ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, który ma na celu powiązanie wysokości emerytury podstawowej z wysokością najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych - wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Koszt tej zmiany to ponad 2 mld zł.

"Minimalna emerytura rolnicza po 25 latach opłacania składki nie może być niższa niż minimalna emerytura w systemie powszechnego ubezpieczenia" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Koszt tej zmiany pokrywany ma być z budżetu państwa.

Projekt ma na celu także zmianę przepisów w zakresie waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych.

"Te rozwiązania stabilizują poziom emerytur. To jest kolejny etap wyrównywania emerytur rolników i emerytur z ubezpieczenia powszechnego" - dodał wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Emerytura podstawowa stanowi podstawę wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych - świadczenia te wypłaca się w kwocie odpowiadającej iloczynowi wskaźnika wymiaru ustalanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników i aktualnej emerytury podstawowej. Obecnie emerytura podstawowa (od dnia 1 marca 2022 r. wynosi 1 084,58 zł) jest niższa od najniższej emerytury (która od dnia 1 marca 2022 r. wynosi 1 338,44 zł).

Źródło: ISBnews

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00