Interpretacja indywidualna z dnia 9 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.154.2022.1.AP/IN
Ustalenie czy przychody odsetkowe z tytułu udzielonej pożyczki należy zaklasyfikować do przychodów z zysków kapitałowych, czy do przychodów z innych źródeł.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie ustalenia czy przychody odsetkowe z tytułu udzielonej pożyczki należy zaklasyfikować do przychodów z zysków kapitałowych, czy do przychodów z innych źródeł. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A SA jest spółką akcyjną (dalej jako: „Wnioskodawca”, „Spółka”) z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. usług środowiskowych (w tym gospodarowanie odpadami, odbiór odpadów), obsługi nieruchomości (facility management), zarządzania infrastrukturą (w tym kompleksowe utrzymanie infrastruktury drogowej i oświetlenia – np. utrzymanie dróg, chodników, parkingów, etc.) oraz obsługi technicznej obiektów.
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o pdop podlegającym obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Rok podatkowy Wnioskodawcy obejmuje kolejnych 12 miesięcy i pokrywa się z rokiem kalendarzowym.
Wnioskodawca jest stroną transakcji udzielenia pożyczki, zawartej z krajowym podmiotem powiązanym (dalej: „Pożyczka”), który jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o pdop. Wnioskodawca występuje w tej transakcji w roli pożyczkodawcy, natomiast podmiot powiązany w roli pożyczkobiorcy (dalej odpowiednio jako: „Pożyczkodawca” oraz „Pożyczkobiorca”).