Interpretacja indywidualna z dnia 8 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDWB.4010.91.2022.2.AW
Wydanie interpretacji indywidualnej dot. kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziałów B w celu umorzenia w wys. równej kwocie wydatków poniesionych na objęcie udziałów
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe w części dotyczącej możliwości wyboru kolejności zbycia posiadanych udziałów i nieprawidłowe w części dotyczącej zastosowania w sprawie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy Wnioskodawca powinien ustalić koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia Udziałów B, w celu ich umorzenia, w wysokości równej kwocie wydatków poniesionych na objęcie Udziałów B, tj., wskazanej w oświadczeniu o objęciu udziałów, wartości wkładu wniesionego do Spółki na pokrycie podwyższenia kapitału zakładowego na podstawie uchwały z dnia 6 grudnia 2017 r. (w części przypadającej na liczbę Udziałów B podlegających zbyciu).
Opis zdarzenia przyszłego
Informacje ogólne
E. sp. o.o. (dalej: „Wspólnik” lub „Wnioskodawca”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy) zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.
Udziały w Spółce
Wnioskodawca jest wspólnikiem i posiada 65 udziałów w A. sp. z o.o (dalej: „Spółka”) - spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, która również posiada w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.
Wnioskodawca nabył (...) udziały w Spółce na podstawie dwóch umów sprzedaży udziałów z dnia (...) 2017 r., w zamian za ceny określone w umowach (dalej: „Udziały A”). Kapitał zakładowy Spółki był wówczas podzielony na 50 udziałów o łącznej wartości nominalnej 5.000 zł.