Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 6 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDWB.4010.78.2022.1.AZE
Zastosowanie przepisów art 17i i 17l do umowy dzierżawy będącej przedmiotem wniosku
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:
- czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym w stosunku do zawartej przez Spółkę z Wydzierżawiającym Umowy nie znajduje zastosowania art. 17i ustawy o CIT;
- czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym Spółka będzie opodatkowana w zakresie Umowy na zasadach wskazanych w art. 17l ustawy o CIT, czyli jest uprawniona do rozliczenia w kosztach uzyskania przychodów pełnej wysokości opłat z tytułu Czynszu płaconych przez nią na rzecz Wydzierżawiającego w całym okresie trwania Umowy.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
X Sp. z o.o. (dalej: Spółka) należy do (...) grupy kapitałowej specjalizującej się w produkcji materiałów na bazie (...) stosowanych w meblarstwie, przemyśle wnętrzarskim i budownictwie.
Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Spółka we wrześniu 2021 r. (ze skutkiem od maja 2021 r.) zawarła ze swoim kontrahentem (dalej: Wydzierżawiający) umowę dzierżawy nieruchomości (dalej: Umowa), która dotyczy dzierżawy trzech wydzielonych geodezyjnie działek o łącznej powierzchni 4920 m2 (dalej: Grunty).
Na mocy Umowy Wydzierżawiający oddaje Spółce do odpłatnego używania i pobierania pożytków Grunty w zamian za co Spółka zobowiązana jest do uiszczania na rzecz Wydzierżawiającego miesięcznego czynszu z tytułu dzierżawy. Czynsz z tytułu dzierżawy jest kalkulowany w oparciu o dwa elementy, tj. obejmuje część stałą za dzierżawę Gruntów w postaci odpowiedniej stawki za m (w zależności od wydzierżawianej działki) oraz część zmienną, która będzie odpowiadała w danym okresie rozliczeniowym wartości podatku od nieruchomości jaki Wydzierżawiający zobowiązany będzie zapłacić od gruntu oraz budynków i budowli posadowionych przez Spółkę na Gruntach (dalej: Czynsz).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right