Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 25-11-2024
TEMATY:
Artykuł aktualny na dzień 25-11-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2022-12-07

Kto może utworzyć grupę VAT i czy są z tego korzyści

Grupowe rozliczanie VAT stanowi niezależne pojęcie prawa UE, którego elementy zostały określone w dyrektywie VAT. Głównym skutkiem tego sytemu jest rozliczenie podatku VAT grupowo  - umożliwienie traktowania kilku podmiotów jako jednego podatnika.

Grupa VAT jest szczególnym podatnikiem VAT. Każdy jej członek zachowuje swoją autonomiczność i formę prawną, lecz fakt utworzenia grupy VAT oznacza, że po przystąpieniu do niej forma prawna jej członka traci znaczenie. Dla rozliczeń VAT członek grupy staje się częścią odrębnego, zbiorowego podatnika VAT, tj. grupy VAT.

Kto może utworzyć grupę VAT

Członkiem grupy VAT może zostać każdy podatnik, niezależnie od formy organizacyjnej prowadzenia działalności, w tym podatnik będący osobą fizyczną. Natomiast z uwagi na warunki formalne nie jest możliwe, aby członkami grupy VAT były wyłącznie osoby fizyczne.

Grupę VAT mogą utworzyć podatnicy:

  • w zakresie, w jakim posiadają siedzibę na terytorium kraju, oraz
  • nieposiadający siedziby na terytorium kraju w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.

Oznacza to też, że jeśli do grupy VAT wejdzie podmiot krajowy, który posiada oddział zagraniczny, to ten zagraniczny oddział nie będzie należał do grupy VAT. Jednocześnie w przypadku gdy podmiot zagraniczny prowadzący w Polsce działalność za pośrednictwem oddziału zdecyduje się wejść do grupy VAT, będzie miał taką możliwość, ale wejdzie do niej w takiej sytuacji tylko ta część przedsiębiorstwa, która jest oddziałem. Oznacza to, że w pozostałym zakresie podmiot ten nie będzie traktowany jako część grupy VAT, co będzie skutkowało konsekwencjami podatkowymi polegającymi na opodatkowaniu czynności dokonywanych pomiędzy oddziałem, który wejdzie do grupy VAT, a centralą przedsiębiorcy z siedzibą w innym kraju.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00