Interpretacja indywidualna z dnia 30 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.397.2022.2.AA
Opodatkowanie usług świadczonych w ramach umowy o współorganizacji.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy objęcia podatkiem VAT usług świadczonych w ramach umowy o współorganizacji. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Teatr (…) (dalej: „Teatr” lub „Wnioskodawca”) jest podmiotem zarejestrowanym w rejestrze instytucji kultury prowadzonym przez Województwo (…) (nr wpisu (…)). Jak wynika z rejestru REGON przeważającą działalność Teatru stanowi działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych (PKD 90.01.Z). W ramach prowadzonej działalności Teatr świadczy usługi kulturalne i rozrywkowe (takie jak: spektakle, koncerty) samodzielnie, jak również łącznie z innymi podmiotami w ramach tzw. współorganizacji imprez kulturalnych.
Teatr jest podatnikiem podatku VAT. Współorganizatorzy wydarzeń kulturalnych to zarówno podmioty będące podatnikami podatku VAT, jak i podmioty zwolnione od opodatkowania podatkiem VAT.
Umowy dotyczące współorganizacji danej imprezy zawierane są przez Teatr z innymi podmiotami w formie pisemnej. Przykładowe umowy dotyczą:
‒współpracy Teatru i współorganizatora przy organizacji koncertów muzyki jazzowej w budynku należącym do Teatru,
‒współorganizacji przez Teatr i współorganizatora projekcji filmowych w sali kinowej należącej do Teatru,
‒realizacji przez Teatr wspólnie ze współorganizatorem rejestrowanego telewizyjnie widowiska w budynku należącym do Teatru,
‒współorganizacji przez Teatr i współorganizatora koncertów muzyki klasycznej w budynku należącym do Teatru.
Teatr, w ramach zawiązanej współpracy z innym podmiotem m.in. zobowiązuje się do udostępnienia przestrzeni w należących do niego budynkach (Teatr udostępnia scenę, salę kinową) wraz ze sprzętem, zapewnia obsługę techniczną, organizuje sprzedaż biletów, zamieszcza na swojej stronie internetowej informację o planowanych wydarzeniach. Współorganizator imprezy kulturalnej na podstawie zawartej umowy m.in. przygotowuje merytorycznie i organizacyjnie koncerty, projekcje filmowe.