Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 12 kwietnia 2022 r., sygn. I NKRS 131/21

Obwieszczenie Prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego powinno zostać potraktowane jako czynność techniczna, która potwierdza pewien stan faktyczny istniejący w Sądzie Najwyższym, niezależnie od obwieszczenia Prezydenta RP.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Joanna Lemańska (przewodniczący) ‎

SSN Tomasz Demendecki ‎

SSN Krzysztof Wiak (sprawozdawca)

w sprawie z odwołania P. D. G. od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa Nr […] z 22 września 2021 r. w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Karnej, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 392 , z udziałem Z. J. K. po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 12 kwietnia 2022 r.,

oddala odwołanie.

Uzasadnienie

Uchwałą nr […] Krajowej Rady Sądownictwa (dalej: Rada lub KRS) z 22 września 2021 r. w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Karnej, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 392, Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej został przedstawiony wniosek o powołanie Z. J. K. (dalej: uczestnik postępowania) do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Karnej. Tą samą uchwałą KRS nie przedstawiła Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie m.in. P. D. G. (dalej: odwołujący się) do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Karnej.

W uzasadnieniu powyższej uchwały wskazano, że zespół oceniający dokonując rekomendacji uczestnika postępowania uwzględnił posiadane przez niego wieloletnie, bogate doświadczenie zawodowe i życiowe, zdobyte podczas orzekania w sądzie rejonowym, w sądzie okręgowym, a od maja 2001 r. - w Sądzie Apelacyjnym w […]. Wzięto również pod uwagę, że pełni on funkcję wizytatora w sprawach karnych, jest zaangażowany w szkolenie sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych oraz aplikantów sędziowskich jako wykładowca w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w K., a także jest autorem kilku publikacji naukowych. Zespół miał także na uwadze to, że uczestnik postępowania bardzo dobrze zaprezentował się podczas autoprezentacji. Zespół oceniający kierował się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (t.j. Dz.U. 2021, poz. 269, dalej: u.KRS) i uwzględnił doświadczenie zawodowe kandydatów, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00