Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 7 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.469.2022.2.MR

Skutki podatkowe przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zakresie pierwszego, drugiego i trzeciego pytania jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 października 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest (i był) osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi w podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca prowadził indywidualną działalność gospodarczą wpisaną do centralnej ewidencji działalności gospodarczej w zakresie handlu, tj. sprzedaż hurtowa oraz sprzedaż detaliczna w ramach sieci sklepów (dalej: Przedsiębiorstwo).

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca prowadził księgi rachunkowe zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości oraz był zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca podjął decyzję o kontynuowaniu prowadzonej działalności gospodarczej w formie spółki prawa handlowego, tj. przekształcenie działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę w spółkę akcyjną.

Wnioskodawca chciałby nadmienić, że rozważał inny sposób kontynuacji prowadzonej działalności, tj. aport Przedsiębiorstwa do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której posiada udziały, ale pomimo tego, iż mogłoby się to odbyć w stosunkowo nieskomplikowany sposób to aport taki nie zapewniałby sukcesji m.in. w zakresie: kontynuacji posiadanych zezwoleń (na obrót alkoholem), które są niezbędne w działalności Przedsiębiorstwa. Ponadto aport nie zapewniłby płynnego przejścia (kontynuacji) w zakresie kredytów kupieckich posiadanych u dostawców, czy też zawartych umów, w szczególności umów kredytowych, umów leasingu, umów najmu lokali, które Wnioskodawca wynajmuje od podmiotów zewnętrznych na prowadzenie sklepów. Z kolei brak takiej płynnej sukcesji uniemożliwiłby Wnioskodawcy zmianę formy prowadzonej działalności na dostosowaną do rozmiaru Przedsiębiorstwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00