Interpretacja indywidualna z dnia 3 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.462.2022.4.MST
Skutki podatkowe przejęcia spółki i wydania wspólnikowi udziałów – połączenie odwrotne spółek.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
28 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych przejęcia spółki i wydania wspólnikowi udziałów. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 października 2022 r. Pismem z 24 października 2022 r. poinformowali Państwo natomiast organ o zmianie nazwy Spółki. Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowana będąca stroną postępowania: X. Sp. z o.o.;
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania: W. D., ul. (…) .
Opis zdarzenia przyszłego
B. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w A. (dalej: „Wnioskodawca”, „B.” lub „Spółka Przejmująca”) jest spółką kapitałową będącą podatnikiem CIT oraz polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu art. 3 ust. 1 Ustawy CIT.
B. powstała z przekształcenia B. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej, wpisanego do rejestru przedsiębiorców KRS w dniu (…) lutego 2022 r. W dniu (…) czerwca 2022 r. do rejestru przedsiębiorców KRS wpisano połączenie spółki B. (spółka przejmująca) ze spółką C. Sp. z o.o. (spółka przejmowana 1) oraz spółką X. Sp. z o.o. (spółka przejmowana 2). Połączenie nastąpiło w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm., dalej „k.s.h.”), tj. poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej 1 oraz spółki przejmowanej 2 na B. (łączenie przez przejęcie). Celem tego połączenia było uproszczenie struktury kapitałowej grupy. Uznano, że połączenie jest szybszym sposobem doprowadzenia do ograniczenia liczby spółek niż przeprowadzenie likwidacji.