Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 2 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.591.2022.1.PC
1. Czy wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Wnioskodawcę związane z używaniem samochodów osobowych przez pracowników w wysokości 50% tych wydatków i odpisów stanowią ukryte zyski w rozumieniu art. 28m ust. 4 pkt 2 lit. b Ustawy o CIT? 2. Czy wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Wnioskodawcę związane z używaniem samochodów osobowych przez pracowników w wysokości 50% tych wydatków i odpisów stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3 Ustawy o CIT?
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe, a części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 lipca 2022 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:
-wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Wnioskodawcę związane z używaniem samochodów osobowych przez pracowników w wysokości 50% tych wydatków i odpisów stanowią ukryte zyski w rozumieniu art. 28m ust. 4 pkt 2 lit. b Ustawy o CIT;
-wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Wnioskodawcę związane z używaniem samochodów osobowych przez pracowników w wysokości 50% tych wydatków i odpisów stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3 Ustawy o CIT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
L. Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) spełniając ustawowe warunki wybrała z dniem 1 stycznia 2022 r. opodatkowanie ryczałtem od dochodu spółek, zwane estońskim CIT. Jedynym wspólnikiem spółki jest osoba fizyczna posiadająca 100% udziałów.
Spółka opodatkowuje ryczałtem dochód z tytułu ukrytych zysków, w tym m.in. wydatki i odpisy amortyzacyjne związane z użytkowaniem samochodu osobowego przez wspólnika w wysokości 50% tych wydatków. Poza samochodem użytkowanym przez wspólnika Spółka jest właścicielem lub użytkownikiem (w oparciu o umowy leasingowe ) ponad (...) samochodów osobowych, które są przekazane do użytku służbowego pracownikom - w przeważającej większości przedstawicielom handlowym pracującym w terenie poza siedzibą spółki - w celu umożliwienia im właściwej realizacji obowiązków służbowych. Użytkowanie samochodów odbywa się zgodnie z polityką samochodową Wnioskodawcy zatwierdzoną przez Zarząd Spółki, która określa m.in. zasady przydziału samochodu firmowego oraz raportowania ponoszonych kosztów jego użytkowania, opis postępowania w przypadku kolizji drogowych, napraw powypadkowych oraz inne postanowienia, do przestrzegania których zobowiązani są pracownicy. Po odbyciu szkolenia z Kierownikiem floty pracownicy użytkujący samochody składają pisemne oświadczenie o zapoznaniu się z polityką samochodową Spółki i obowiązku jej przestrzegania. Przekazanie samochodu odbywa się w siedzibie Spółki i jest potwierdzone protokołem zdawczo-odbiorczym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right