Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.516.2022.1.MK

Koszty uzyskania przychodów.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 sierpnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości ujęcia w kosztach uzyskania przychodu wydatków poniesionych na najem mieszkania.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni 3 października 2022 r. rozpocznie prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej (będącej jedynym źródłem dochodu Wnioskodawczyni), sklasyfikowaną kodem PKD 69.10.Z (działalność prawnicza - świadczenie usług w ramach kancelarii radcy prawnego). Siedzibą firmy będzie miejsce zameldowania i stałego pobytu Wnioskodawczyni - miasto A., a Wnioskodawczyni będzie rozliczać się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, formą opodatkowania będzie skala podatkowa (zasady ogólne). Wnioskodawczyni będzie podatnikiem czynnym VAT w Polsce.

Ze względu na specyfikę zawodu, specjalizację w wąskiej dziedzinie prawa (prawo administracyjne - w szczególności ochrona środowiska) na lokalnym rynku usług prawniczych Wnioskodawczyni nie otrzyma zleceń (zainteresowanie tego typu usługami nie jest duże, a nadto znaczna ilość podmiotów świadczących usługi prawne istotnie wpływa na możliwość pozyskania kontrahentów, tj. ogranicza możliwość pozyskania nowych zleceń). Stąd też Wnioskodawczyni nawiązała stałą współpracę (na dzień złożenia tego wniosku w ramach swoistej umowy przedwstępnej) z podmiotem gospodarczym (kancelarią prawną), którego siedziba jest oddalona od siedziby Wnioskodawczyni o ok. 460 km (tj. znajduje się w mieście B.).

Po rozpoczęciu działalności gospodarczej przez Wnioskodawczynię wejdzie w życie zawarta w formie pisemnej umowa o współpracę, zgodnie z którą Wnioskodawczyni zobowiązana będzie do świadczenia usług w siedzibie kontrahenta oraz udziału w rozprawach sądowych, administracyjnych i wykonywania innych obowiązków zawodowych (np. udział w oględzinach, kontrolach), które w zdecydowanej większości odbywać się będą na terenie miasta B. lub jego okolicach. Charakter i specyfika prowadzonej działalności (konieczność bezpośredniego kontaktu z kontrahentem, w szczególności z uwagi na wymogi związane z dochowaniem tajemnicy zawodowej) wymusza pracę w innej miejscowości (częstą obecność w B.), gdzie znajduje się siedziba firmy, na rzecz której Wnioskodawczyni świadczyć będzie usługi. Prawidłowe wykonywanie obowiązków zawodowych wymaga więc spotkań nie tylko w siedzibie kontrahenta, ale także w siedzibach jego klientów, innych kancelariach prawnych, organach administracji czy sądach (co ma również miejsce w godzinach wczesnoporannych lub późnopopołudniowych bądź wieczornych). W istocie powoduje to konieczność obecności w B. w większość dni roboczych w tygodniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00