Interpretacja indywidualna z dnia 26 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.590.2022.1.DP
Czy spółka wykazując w roku 2021 w przychodach podatkowych wartość umorzonej subwencji finansowej i jednocześnie osiągając w tym samym roku stratę podatkową może realnie skorzystać z ulgi w postaci zaniechania poboru podatku dochodowego od tej umorzonej subwencji, do której to korzyści uprawnia ją Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 16 lipca 2021 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez Polski Fundusz Rozwoju?
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 sierpnia 2022 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z 23 sierpnia 2022 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi w postaci zaniechania poboru podatku dochodowego od umorzonej subwencji. Uzupełnili go Państwo pismem z 23 sierpnia 2022 r. (wpływ tego samego dnia) oraz pismem z 23 sierpnia 2022 r. (wpływ 5 września 2022 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka prowadzi działalność od września 2015 roku. Przedmiotem działalności spółki są usługi budowlane. Z dniem (…) roku spółka uzyskała status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.
W dniu (…) roku decyzją Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. spółce przyznano subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm” w kwocie (…) zł, która została wypłacona spółce za pośrednictwem A. S.A. w dniu (…) roku.