Interpretacja indywidualna z dnia 14 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.66.2022.1.SP
Powstanie po stronie Wnioskodawcy przychodu w związku z przeprowadzeniem opisanego połączenia odwrotnego spółek.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu w związku z przeprowadzeniem opisanego połączenia odwotnego spółek.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. B.V. z siedzibą w B. (dalej: „Wnioskodawca”) jest spółką kapitałową prawa holenderskiego, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Królestwa Niderlandów. Wnioskodawca nie posiada w Polsce siedziby lub zarządu.
Wnioskodawca jest wyłącznym udziałowcem C. Sp. z o.o. z siedzibą w D., podlegającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (dalej: „Spółka Matka” lub „Spółka Przejmowana”).
Spółka Matka jest z kolei wyłącznym udziałowcem E. Sp. z o.o. z siedzibą w F. (dalej: „Spółka Operacyjna” lub „Spółka Przejmująca”), będącej również spółką podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wnioskodawca podjął decyzję o dokonaniu połączenia Spółki Operacyjnej i Spółki Matki. Połączenie nastąpi z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie ani uchylenie się od opodatkowania.
Połączenie zostanie przeprowadzone w trybie przewidzianym w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (dalej: „KSH”) to jest przez przeniesienie całego majątku Spółki Matki na Spółkę Operacyjną w zamian za udziały, które Spółka Operacyjna wyda na rzecz wspólnika Spółki Matki (Spółki Przejmowanej) czyli na rzecz Wnioskodawcy.