Wyrok SN z dnia 6 kwietnia 2022 r., sygn. I NKRS 19/22
"Nowe okoliczności”, o których stanowi art. 45 ust. 1 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, to zarówno te, które istniały w trakcie poprzedniego rozpoznawania sprawy, lecz nie były znane Radzie i uczestnikom postępowania, jak i okoliczności zaistniałe już po zakończeniu postępowania, a dotyczące istoty sprawy i mogące mieć wpływ na sposób jej rozstrzygnięcia. Nie ulega wątpliwości, że Rada powinna analizować tego rodzaju przesłanki w powiązaniu z tymi, które znała wcześniej. Tylko na tej podstawie jest bowiem w stanie zweryfikować, czy przesłanki powołane jako „nowe” mają faktycznie charakter nowości („nowych okoliczności”), jak również jakie mają one znaczenie (czy są istotne) w kontekście ponownego rozpatrzenia sprawy.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Paweł Czubik (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Maria Szczepaniec
SSN Adam Redzik
w sprawie z odwołania K. P. od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa Nr […] z 16 grudnia 2021 r. w przedmiocie ponownego rozpatrzenia sprawy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 6 kwietnia 2022 r.,
oddala odwołanie.
Uzasadnienie
Uchwałą z 16 grudnia 2021 r., nr (…), w przedmiocie ponownego rozpatrzenia sprawy, działając na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2 w zw. z art. 45 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (t.j. Dz.U. 2021, poz. 269; dalej: ustawa o KRS), Krajowa Rada Sądownictwa (dalej także: KRS lub Rada) nie uwzględniła wniosku K. P. (dalej także: Skarżąca) o ponowne rozpatrzenie sprawy, rozstrzygniętej uchwałą nr (…) z 23 września 2021 r. w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Ł., ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 132.