Interpretacja indywidualna z dnia 14 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.64.2022.3.ASK
Dotyczy ustalenia czy wartość niespłaconych zobowiązań z tytułu pożyczek, pozostających w Spółce na dzień zakończenia likwidacji i wykreślenia Spółki z Krajowego Rejestru Sądowego będzie stanowić dla niej przychód podatkowy powodujący powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy wartość niespłaconych zobowiązań z tytułu pożyczek, pozostających w Spółce na dzień zakończenia likwidacji i wykreślenia Spółki z Krajowego Rejestru Sądowego będzie stanowić dla niej przychód podatkowy powodujący powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (dalej: Spółka) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, która zamierza w najbliższym czasie rozpocząć proces likwidacyjny na podstawie uchwały wspólników o rozwiązaniu Spółki w trybie art. 270, pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000 roku - Kodeks spółek handlowych (tj.: Dz.U. z 2022 , poz. 1467 ze zm., dalej: k.s.h.). Wspólnikami Spółki są dwie zagraniczne osoby prawne: (i) spółka A. z siedzibą w (…) oraz (ii) spółka B. z siedzibą w (…).
W latach 2007 - 2021 Spółka zaciągnęła od zagranicznych spółek, powiązanych kapitałowo z jej obecnymi wspólnikami, oprocentowane pożyczki z przeznaczeniem na finansowanie bieżącej działalności Spółki. Na dzień złożenia wniosku łączna kwota pożyczek pozostała do spłaty wynosi (…) zł plus odsetki.
Od ponad sześciu lat Spółka już nie prowadzi działalności gospodarczej, a jej aktywność ograniczona jest do spełnienia obowiązków prawnych w zakresie prowadzania ksiąg rachunkowych i raportowania wyników do odpowiednich organów.