Interpretacja indywidualna z dnia 12 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.688.2022.1.IM
Wynagrodzenie uzyskane z tytułu cesji umowy leasingowej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 25 sierpnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 24 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Podatnik jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Podatnik jest polskim rezydentem podatkowym oraz czynnym podatnikiem podatku VAT.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik planuje od 2023 roku wybrać formę opodatkowania uzyskiwanych przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Wnioskodawca na potrzeby działalności wykorzystuje samochód osobowy w ramach leasingu operacyjnego. Prawa i obowiązki wynikające z umowy leasingu podatnik zamierza scedować na inny podmiot. Z tego tytułu otrzyma odstępne na podstawie wystawionej faktury dla zainteresowanego.
Pytanie
Czy wynagrodzenie uzyskane z tytułu cesji umowy leasingowej stanowi przychód z działalności gospodarczej Wnioskodawcy opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym?
Pani stanowisko w sprawie
Pan zdaniem – w opisanej sytuacji przychody otrzymywane przez podatnika z tytułu cesji umowy leasingu należą do źródła przychodów, jakim są prawa majątkowe i nie podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Otrzymane wynagrodzenie należy opodatkować według skali podatkowej – jako przychód z praw majątkowych (niełączonych z działalnością gospodarczą).