Artykuł
do 2023-04-25
do 2023-04-25
Zmiany w uprawnieniach rodzicielskich dla pracowników będących rodzicami adopcyjnymi
Zgodnie ze zmienionymi przepisami Kodeksu pracy pracownik przyjmujący na wychowanie i wszczynający postępowanie przysposabiające dziecko będzie miał możliwość skorzystania z urlopu ojcowskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego do ukończenia przez to dziecko 14 lat. Obecnie takie urlopy przysługują pracownikom na dzieci do 7 roku życia lub 10 roku życia w przypadku odroczenia obowiązku szkolnego.
Sejm uchwalił ostatecznie 7 października 2022 r. ustawę o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw. Ma ona na celu wsparcie rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej oraz poprawę sytuacji pełnoletnich wychowanków pieczy zastępczej.
Wskazana ustawa wprowadza także zmiany w Kodeksie pracy w zakresie urlopu ojcowskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego dla pracowników, którzy przyjęli dziecko na wychowanie jako rodzice adopcyjni. Mają one służyć ułatwieniu procesu adaptacji dziecka, w szczególności dziecka starszego, w nowej rodzinie.
Zmiany w urlopach ojcowskich w przypadku przysposobienia dziecka
Omawiana nowelizacja Kodeksu pracy wydłuża okres, w jakim pracownik w przypadku przysposobienia ma prawo do urlopu ojcowskiego. Dotychczas urlop ten przysługiwał do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia. W wyniku nowelizacji granica wieku dziecka, do jakiej można skorzystać z urlopu ojcowskiego, została przesunięta do ukończenia przez nie 14 roku życia. Zupełnie usunięto kryterium odroczenia obowiązku szkolnego. Wymiar urlopu ojcowskiego pozostaje bez zmian, czyli nadal będzie wynosił 2 tygodnie.