Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 18 sierpnia 2022 r., sygn. I CSK 2701/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Wesołowski

w sprawie z powództwa C. […] spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W.
‎przeciwko Gminie Miejskiej K.
‎o zapłatę,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 18 sierpnia 2022 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej pozwanego

od wyroku Sądu Apelacyjnego w […]
‎z dnia 8 listopada 2021 r., sygn. akt I AGa […],

1. odrzuca wniosek o wyłączenie od rozpoznania skargi kasacyjnej sędziów powołanych na urząd sędziego Sądu Najwyższego w postępowaniu nominacyjnym z udziałem Krajowej Rady Sądownictwa, w składzie ukształtowanym na podstawie ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy
‎o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw;

2. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

3. zasądza od pozwanego na rzecz powoda kwotę 5400,-
‎(pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

W związku ze skargą kasacyjną Gminy Miejskiej K. od wyroku Sądu Apelacyjnego w […] z dnia 8 listopada 2021 r. Sąd Najwyższy zważył, co następuje.

Na wstępie odnieść się należy do zawartego w skardze wniosku o wyłączenie od rozpoznania skargi sędziów powołanych na urząd sędziego Sądu Najwyższego w postępowaniu nominacyjnym z udziałem Krajowej Radę Sądownictwa, w składzie ukształtowanym na podstawie ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw. Wniosek powyższy w świetle obowiązującego prawa jest niedopuszczalny. W świetle art. 49 i nast. k.p.c. dopuszczalne i możliwe jest wyłączenie ściśle oznaczonej osoby lub osób, co do których występują wątpliwości, czy zachowają pełny obiektywizm. Wniosek musi mieć więc zawsze charakter skonkretyzowany przedmiotowo i odnosić się do imiennie wskazanego sędziego wyznaczonego do rozpoznania sprawy, gdyż tylko w relacji do określonej osoby można stwierdzić istnienie stosunku prawnego albo stosunku faktycznego wywołującego uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego w danej sprawie. Wniosek o wyłączenie sędziego czy sędziów, niewyznaczonych jeszcze do rozpatrzenia danej sprawy czyni wniosek hipotetycznym i abstrakcyjnym, a przez to niedopuszczalnym. Zgodnie z uchwałą składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 26 lipca 2019 r., I NOZP 1/19, wniosek o wyłączenie sędziego niewyznaczonego do rozpoznania sprawy jest niedopuszczalny i podlega odrzuceniu bez składania przez sędziego oświadczenia, o jakim mowa w art. 52 § 2 k.p.c., przy czym sędzia objęty takim wnioskiem o wyłączenie może zasiadać w składzie sądu rozpoznającego ten wniosek. Skarżąca składając wniosek nie wskazała żadnego konkretnego sędziego. Wniosek złożony został w skardze kasacyjnej, a zatem w momencie, gdy żaden z sędziów nie był wyznaczony do jej rozpatrzenia. Skarżąca nie wskazała też żadnych okoliczności, związanych z niniejszą sprawą, które mogłyby uzasadniać twierdzenia o braku bezstronności któregokolwiek z sędziów. Z tego względu wniosek o wyłączenie sędziów podlegał odrzuceniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00