Interpretacja indywidualna z dnia 22 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.84.2022.2.PB
Czy dokonanie podziału majątku wspólnego pomiędzy małżonkami po wprowadzeniu w ich małżeństwie ustroju rozdzielności majątkowej małżeńskiej, obejmującego nieruchomość rolną nabytą przed upływem pięciu lat, co do nabycia której zastosowano zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych (art. 9 ust. 2, winno być: art. 9 pkt 2) w ten sposób, że nieruchomość tą nabył na wyłączną własność jeden z małżonków (Pan) skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych wraz z odsetkami? Czy, z uwagi na brak zbycia nieruchomości „osobom trzecim” nadal można korzystać ze zwolnienia z przedmiotowego podatku?
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 marca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 22 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zachowania prawa do zwolnienia z opodatkowania umowy sprzedaży gospodarstwa rolnego. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 czerwca 2022 r. (wpływ 13 czerwca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego po jego uzupełnieniu