Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.403.2022.4.SG

Czy spółka ma prawo do uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów kosztów wytworzenia przedstawionych we wniosku towarów wraz z kosztami pośrednimi (transport, ubezpieczenie, serwis pogwarancyjny)

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 czerwca 2022 r. za pośrednictwem platformy e-PUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy spółka ma prawo do uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów kosztów wytworzenia przedstawionych we wniosku towarów wraz z kosztami pośrednimi (transport, ubezpieczenie, serwis pogwarancyjny).

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 września 2022 r. (data wpływu 12 września 2022 r. ).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółka mająca siedzibę na terytorium Polski (czynny podatnik VAT) sprzedała towar osobie fizycznej na podstawie umowy sprzedaży z dnia 29 marca 2022 r. Przedmiotem dostawy był uniwersalny stół operacyjny z wyposażeniem. Strony umowy ustaliły w umowie, iż ww. przedmiot dostawy zakupiony zostanie na rzecz szpitala na Ukrainie, a miejscem dostawy będzie przejście graniczne (...). Ponadto strony ustaliły, iż cena sprzedaży przedmiotu dostawy obejmuje wszystkie koszty związane z realizacją transakcji, tj. koszty transportu, ubezpieczania dostawy oraz serwisu gwarancyjnego. Osoba fizyczna zapłaciła za towar polskiej Spółce. Transport zorganizowała polska Spółka. Polska Spółka wystawiła osobie fizycznej paragon fiskalny z zastosowaniem stawki VAT 8%.

Polska Spółka w ramach ww. transakcji zawarła z tym samym szpitalem na Ukrainie umowę darowizny, której przedmiotem były: wózek logistyczny, wózek pod aparaturę oraz wózek zabiegowy. Darczyńca (polska Spółka) oświadczyła w umowie darowizny, że jest właścicielem powyższych produktów będących przedmiotem darowizny oraz że przedmiot darowizny jest wolny od wad prawnych. Ponadto spółka oświadczyła, iż przekazała obdarowanemu na własność w ramach pomocy humanitarnej na terytorium Ukrainy ww. przedmioty darowizny, a obdarowany oświadczył, że darowiznę tą przyjmuje. Spółka w ramach zorganizowanego przez siebie transportu dostarczyła do szpitala na Ukrainie towary wskazane w ww. transakcjach tj. stół operacyjny z wyposażeniem, wózek logistyczny, wózek pod aparaturę oraz wózek zabiegowy. Spółka otrzymała wywozowy dokument towarzyszący MRN dnia 30 marca 2022 r. w którym jako eksportera wskazano polską Spółkę, a jako odbiorcę szpital znajdujący się na Ukrainie. Na dzień składania przedmiotowej interpretacji spółka nie otrzymała dokumentu SAD.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00