Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 30 czerwca 2022 r., sygn. I CSK 1493/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Monika Koba

w sprawie z powództwa M. L. i P. spółki akcyjnej w W.
‎przeciwko T. P. i A. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w W.
‎o ochronę dóbr osobistych,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej

w dniu 30 czerwca 2022 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej powodów

od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 23 czerwca 2021 r., sygn. akt I ACa (…),

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 23 czerwca 2021 r. Sąd Apelacyjny w (…) oddalił apelację powodów M. L. i P. S.A. w W. od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 18 grudnia 2020 r., którym oddalone zostało ich powództwo skierowane przeciwko T. P. i A. sp. z o.o. w W. o ochronę dóbr osobistych.

U podstaw oddalenia apelacji legło stwierdzenie, że zawarte w książce „M.” informacje i sugestie dotyczące powodów nie naruszały ich dóbr osobistych, a gdyby przyjąć, że częściowo do takiego naruszenia doszło to mieściło się ono w granicach porządku prawnego. Brak bezprawności wynikał ze statusu powodów będących osobami publicznymi oraz z interesu społecznego, który przemawia za zapewnieniem swobody debaty publicznej w demokratycznym państwie prawnym. Z tych przyczyn w ramach swobody dziennikarskiej dziennikarz w ważnej społecznie i politycznie sprawie może stawiać nawet mało wiarygodne oceny, hipotezy, pytania i snuć mało prawdopodobne wersje przebiegu wydarzeń oraz spekulacje, o ile tylko – tak, jak to miało miejsce w sprawie – opiera się na faktach pozostawiając ich interpretację czytelnikom.

Orzeczenie to zostało zaskarżone skargą kasacyjną przez powodów. Wnosząc o przyjęcie jej do rozpoznania, wskazali na wystąpienie w sprawie istotnego zagadnienia prawnego dotyczącego stosowania językowych środków literackich - polegających na unikaniu stawiania kategorycznych tez, na zadawaniu pytań, na które nie udziela się odpowiedzi i przedstawianiu faktów, wzmocnionych perswazją i supozycjami, - które nie mogą być kwalifikowane jako wprost przypisujące powodom określone zachowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00