Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.617.2022.2.LS
Dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 czerwca 2022 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP BOX).
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 6 września 2022 r. (wpływ 14 września 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium kraju. Od dnia 13.01.2011 r. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Od samego początku prowadzenia działalności przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest tworzenie, rozwijanie oraz ulepszanie oprogramowania/części oprogramowania. W 2020 i 2021 roku działalność Wnioskodawcy była opodatkowana podatkiem liniowym w wysokości 19%. W roku podatkowym 2022 Wnioskodawca także pozostał przy tej formie opodatkowania. Wnioskodawca, dla wykonywanej działalności gospodarczej, prowadził i nadal prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Od stycznia 2011 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zajmuje się wytwarzaniem oprogramowania komputerowego oraz aplikacji mobilnych służących do zaawansowanych analiz danych. Wnioskodawca w szczególności dokonuje rozwoju programów i algorytmów z zakresu Badań i Nauki o Danych (ang. Data Science), Sztucznej Inteligencji oraz Uczenia Maszynowego (ang. Machinę Leaming), a także wykonuje badania polegające na poszukiwaniu optymalnych metod i algorytmów przetwarzania danych pozwalające uzyskać najlepsze rezultaty w zastosowaniu do specyficznych danych klienta. Wymaga to sprawdzenia mechanizmów mających zastosowanie w pokrewnych dziedzinach oraz poszukiwania nowych metod przetwarzania. Wspomniane powyżej mechanizmy weryfikowane są pod względem skuteczności według odpowiednio ustalonych metod oceny na testowych zbiorach danych uzgadnianych z klientem. Rozwiązania zidentyfikowane jako najlepsze w trakcie testów są następnie wdrażane przez Wnioskodawcę do produkcyjnych systemów klienta. Polega to na dostosowaniu i usprawnianiu algorytmów oraz ich instalowaniu w środowisku technologicznym przedsiębiorstwa, tak, aby umożliwić wsparcie funkcjonowania firmy w codziennej działalności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right