Interpretacja indywidualna z dnia 15 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.205.2022.2.MZ
Skutki podatkowe zawarcia umowy pożyczki
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 11 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 września 2022 r. (wpływ 9 września 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego (po uzupełnieniu wniosku)
Spółka z o.o. udzieliła Panu pożyczki jako osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą na cele związane z prowadzeniem przez Pana działalności gospodarczej. Jest Pan jednocześnie wspólnikiem Spółki będącej pożyczkodawcą. Przedmiotem przeważającej działalności Spółki z o.o. (pożyczkodawcy) jest transport drogowy towarów. Zarówno pożyczkodawca jak również pożyczkobiorca są czynnymi podatnikami podatku VAT.
Pożyczkodawca udzielał incydentalnie pożyczek również innym podmiotom.
Zapisy umowy pożyczki przewidują odsetki w wysokości 0,2 % w skali roku. Pożyczka ma zostać spłacona w terminie do 1 czerwca 2027 r. Ponadto naliczone odsetki od pożyczki udzielonej przez Spółkę będą stanowiły przychody finansowe Spółki i zostaną wykazane w rachunku zysku i strat tej Spółki.
Przedmiotowa pożyczka wraz z innymi pożyczkami udzielonymi przez Spółkę będą stanowiły dodatkowe źródło przychodów Spółki, zaś należne od tych pożyczek odsetki będą wpływały na jej wynik finansowy jako podmiotu gospodarczego.
Czynność udzielenia pożyczki była dokonana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez Spółkę z o.o.
Pytanie (przedstawione we wniosku jako drugie)