Interpretacja indywidualna z dnia 15 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.391.2022.1.DD
Skutki podatkowe planowanego połączenia przez przejęcie.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa sporządzony tego samego dnia wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący skutków podatkowych planowanego połączenia przez przejęcie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
X Spółka Akcyjna (dalej: „Spółka”, „Spółka Przejmująca” albo „Wnioskodawca”) rozważa połączenie przez przejęcie z następującymi spółkami: Y Spółka Komandytowa (dalej: „Spółka Komandytowa”) oraz Z (dalej: „Spółka z o.o.”). Spółka Komandytowa oraz Spółka z o.o. będą także dalej określane wspólnie jako „Spółki Przejmowane”.
Spółka, Spółka Komandytowa oraz Spółka z o.o. są podmiotami utworzonymi i zarejestrowanymi zgodnie z prawem polskim. Spółka, Spółka Komandytowa oraz Spółka z o.o. prowadzą działalność gospodarczą oraz posiadają siedzibę i zarząd w Polsce. Spółka, Spółka Komandytowa oraz Spółka z o.o. są polskimi rezydentami podatkowymi. Rok podatkowy zarówno Spółki, jak również Spółki Komandytowej i Spółki z o. o. pokrywa się z rokiem kalendarzowym.
Spółki należą do grupy kapitałowej (dalej: „Grupa”), której głównym przedmiotem działalności jest obsługa transakcji w bankomatach, recyclerach, terminalach płatniczych (…) oraz wydawnictwo i obsługa kart płatniczych z logo organizacji płatniczych (…) (dalej: „Organizacje Płatnicze”).
Spółka z o.o. jest podmiotem dedykowanym w Grupie do realizacji projektów z zakresu mobilnych transakcji płatniczych. Do dnia dzisiejszego z uwagi na zaawansowaną przewagę konkurencji w tym obszarze Spółka z o.o. nie rozpoczęła prowadzenia działalności operacyjnej w obszarze mobilnych transakcji płatniczych. Spółka z o.o. została więc dedykowana w Grupie do pełnienia funkcji komandytariusza Spółki Komandytowej, którą to funkcję pełnić będzie do momentu połączenia. 100% udziałów Spółki z o.o. należy do Spółki Przejmującej.