Artykuł
do 2022-06-30
do 2022-06-30
Zasady obniżania składki zdrowotnej do zaliczki PIT - wyjaśnienia resortu zdrowia
Od początku 2022 r. obniżenie na liście płac składki zdrowotnej musi następować do kwoty zaliczki podatku dochodowego wyliczonego zgodnie z przepisami ustawy o PIT obowiązującymi 31 grudnia 2021 r. Jednak tej zaliczki na potrzeby stosowania wspomnianego obniżenia, nie należy pomniejszać o składkę zdrowotną w wysokości do 7,75% podstawy jej wymiaru. Potwierdziło to Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.
Sposób obniżania składki zdrowotnej do wysokości zaliczki podatkowej dotyczy także stanu prawnego obowiązującego od 1 lipca 2022 r. po wprowadzeniu Polskiego Ładu 2.0.
Polski Ład skomplikował obliczanie składki zdrowotnej
Po znowelizowaniu przepisu określającego zasady obniżania składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości zaliczki podatkowej, czyli art. 83 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, pojawiła się istotna wątpliwość. Dotyczy ona tego, czy zaliczkę na podatek, o której mowa w przywołanej regulacji, powinno pomniejszać się o 7,75% podstawy składki zdrowotnej. Przytoczony przepis stanowi wszakże, że w przypadku gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne obliczona przez płatnika wymienionego w art. 85 ust. 1-13 ustawy zdrowotnej (czyli m.in. pracodawcę), jest wyższa od zaliczki PIT ustalonej zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na 31 grudnia 2021 r., składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości tej zaliczki.
W opinii Ministerstwa Zdrowia, kalkulując zaliczkę na podatek (według reguł z 2021 r.), do poziomu której powinniśmy obniżyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne, nie należy stosować pomniejszenia o 7,75% podstawy wymiaru składki zdrowotnej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right