Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 9 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.165.2022.3.DR
W zakresie skutków podatkowych zawarcia Umowy pożyczki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
6 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 1 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia Umowy pożyczki. Uzupełnili go Państwo 6 czerwca 2022 r. oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 sierpnia 2022 r. (wpływ 18 sierpnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania: X Sp. z o.o. (…);
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania: Y Sp. z o.o. (…);
Opis stanu faktycznego
X Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT) w rozumieniu art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz.U.2022.931; dalej: Ustawa VAT).
17 grudnia 2021 r. Spółka zawarła umowę pożyczki (dalej: Umowa) ze spółką-siostrą Y Sp. z o.o. (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, dalej: Pożyczkodawca lub Spółka-siostra), będącą podmiotem powiązanym ze Spółką w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, na podstawie której Pożyczkodawca zobowiązał się do udzielenia Wnioskodawcy pożyczki, przy czym na moment złożenia wniosku żadne środki nie zostały Spółce wypłacone. Y Sp. z o.o. jest podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 Ustawy VAT. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej Spółki-siostry jest produkcja i sprzedaż żywności dla zwierząt gospodarczych.
Pożyczka, o której mowa powyżej, jest udzielana ze środków własnych pożyczkodawcy (ze środków obrotowych wykorzystywanych do działalności gospodarczej Spółki-siostry). Umowa pożyczki zawarta pomiędzy stronami została zawarta w Polsce i zawiera postanowienia dotyczące obowiązków i uprawnień Spółki i pożyczkodawcy. W szczególności na podstawie ww. umowy Spółka-siostra zobowiązała się do udzielenia Wnioskodawcy pożyczki pieniężnej w kwocie do określonej w Umowie pożyczki wartości maksymalnej w formie przelewu na rachunek Wnioskodawcy, przy czym pożyczka zostanie wypłacona w jednej lub kilku ratach zgodnie z żądaniem Wnioskodawcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right