Interpretacja indywidualna z dnia 6 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.284.2022.2.MAZ
Opisana w stanie faktycznym wniosku korekta zyskowności – rozliczenie ze Spółką Zlecającą – pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zakresie podatku od towarów i usług (we wniosku pytanie nr 2) jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 1 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości uznania, że opisana w stanie faktycznym wniosku korekta zyskowności – rozliczenie ze Spółką Zlecającą – pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT, wpłynął 6 czerwca 2022 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
AB12 (dalej jako: „Spółka Zlecająca” lub „Zlecający”) to spółka zajmująca się rozwojem, produkcją i sprzedażą części samochodowych. Spółka Zlecająca nawiązała relacje handlowe i zawarła umowy z określonymi odbiorcami – niepowiązanymi podmiotami produkcyjnymi z siedzibą w Europie (dalej jako: „Klienci”) – w zakresie produkcji i sprzedaży wyrobów (części samochodowych; dalej jako: „Produkty”) na rzecz tych podmiotów. Spółka Zlecająca wykonała prace badawcze związane z rozwojem tych wyrobów i prowadziła ich produkcję i sprzedaż do Klientów.
ABC sp. z o.o. (dalej jako: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) także jest producentem części samochodowych. Wnioskodawca i Zlecający należą do Grupy ABC (dalej jako: „Grupa”). Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.
Z przyczyn gospodarczych leżących po stronie Spółki Zlecającej podmiot ten zdecydował się zlecić Wnioskodawcy wykonywanie produkcji Produktów na rzecz Klientów. Ze względu na wymagania Klientów nie było możliwe, aby dostawy Produktów, których produkcja została podzlecona Wnioskodawcy, były nadal realizowane przez Zlecającego (zakup od Spółki i sprzedaż do Klientów). Intencją stron nie było jednak, aby Wnioskodawca przejął wszystkie funkcje, aktywa i ryzyka związane z produkcją i sprzedażą Produktów – relacje z Klientami zostały wypracowane przez Spółkę Zlecającą, a Produkty zostały opracowane w dziale B+R tego podmiotu i ten dział jest zdolny do dalszych prac nad dostosowywaniem Produktów do zmieniających się oczekiwań rynku. Intencją stron było zatem podzlecenie do Spółki jedynie funkcji typowo produkcyjnych oraz wykonania dostawy Produktów do Klientów.