Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.455.2022.2.IZ
Czy Wnioskodawca prawidłowo przyjmuje, że jest zwolniony z opodatkowania podatkiem od spółek zwanym dalej minimalnym, o którym mowa w art. 24ca ust. 1, w oparciu o art. 24ca ust. 14 pkt 4 ustawy?
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 maja 2022 r. do Krajowej Informacji Skarbowej wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji ogólnej.
27 maja 2022 r. wpłynęło pismo zawierające Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący ustalenia, czy Wnioskodawca prawidłowo interpretuje przepis art. 24ca ust. 14, iż w oparciu o jego strukturę właścicielską jest wyłączony z opodatkowania podatkiem minimalnym, o którym mowa w art. 24ca i powiązanym z poziomem minimalnej rentowności, poprzednio złożony na niewłaściwym formularzu (ORD-OG).
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 sierpnia 2022 r. (wpływ tego samego dnia).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
X Sp. z o. o. (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”) jest osobą prawną, podatnikiem CIT. Wnioskodawca prowadzi działalność od roku 2006, przedmiotem działalności jest zgodnie z PKWiU:
- 46.36.Z - sprzedaż hurtowa cukru, czekolady, wyrobów cukierniczych i piekarskich,
- 46.33.Z - sprzedaż hurtowa mleka, wyrobów mleczarskich, jaj, olejów i tłuszczów jadalnych,
- 46.34.B - sprzedaż hurtowa napojów bezalkoholowych.
Spółka jest własnością krajowych osób fizycznych, w trzech przypadkach wspólników spółek jawnych, w pięciu osób fizycznych. Każdy z udziałowców posiada tę samą ilość udziałów, a co za tym idzie, zgodnie z umową spółki oraz kodeksem spółek handlowych - wspólnicy mają prawo do równego udziału w zyskach spółki.
W branży spożywczej, lub ogólnie handlu, zgodnie z powołanymi do uzasadnienia do ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, opracowaniami GUS (https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/podmioty-gospodarcze-wyniki-finansowe/przedsiebiorstwa-niefinansowe/wvniki-finansowe-przedsiebiorstw-niefinansowych-w-2020-roku,12,42.html) - rentowność netto dochodzi do 2%, niemniej Spółka funkcjonuje w tzw. rynku tradycyjnym, opiera się agresywnym działaniom zagranicznych sieci handlowych poprzez realizację strategii wysokich obrotów, ale kosztem niskich marż. Spółka konsoliduje krajowych lokalnych hurtowników w relacjach i negocjacjach z producentami, tym samym między innymi dzięki działaniom Wnioskodawcy polski rynek spożywczy nie został zdominowany przez zagraniczny kapitał.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right