Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.329.2022.2.PRM

Prawo do odliczenia 50% podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dotyczących rat leasingowych samochodu osobowego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 lipca 2022 r. wpłynął Pan wniosek z 11 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia 50% podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dotyczących rat leasingowych samochodu osobowego.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 sierpnia 2022 r. (wpływ 12 sierpnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

16 października 2021 r. Wnioskodawca został ustanowiony zarządcą sukcesyjnym przedsiębiorstwa A. Obecnie przedsiębiorstwo nosi nazwę: A w spadku, gdyż J. K. zmarł.

Przedsiębiorstwo w 2020 r. zawarło z bankiem umowę leasingu samochodu osobowego marki X. W związku z tym, że samochód był wykorzystywany przez przedsiębiorcę w sposób mieszany, tj. w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak i w celach z nią niezwiązanych (prywatnie), przedsiębiorca rozliczał 50% VAT-u.

19 października 2021 r., już po śmierci przedsiębiorcy, samochód został oddany do używania jednemu ze współspadkobierców. W tym celu, jako zarządca sukcesyjny, Wnioskodawca zawarł ze współspadkobiercą nieodpłatną umowę oddania samochodu do używania. Ponadto, spadkobierca korzysta z samochodu za zgodą leasingodawcy.

Na dzień dzisiejszy postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku nie jest jeszcze prawomocne. Po uprawomocnieniu się postanowienia, współspadkobierca stanie się współwłaścicielem przedsiębiorstwa w spadku.

Doprecyzowanie i uzupełnienie opisu sprawy

Firma A. jest producentem mieszanek gumowych do bieżnikowania opon (na bieżniki i bok opon) oraz do wyrobów gumowych (oferowane w formie pasków i płyt). Przeważającą działalnością przedsiębiorstwa jest odzysk surowców z materiałów segregowanych PKD 38.32.Z. Ponadto, jest to też produkcja pozostałych wyrobów z gumy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00