Interpretacja indywidualna z dnia 17 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.442.2022.2.MAP
Opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 maja 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 10 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 lipca 2022 r. (wpływ 14 lipca 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Jest Pani osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG. Posiada Pani nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.; dalej: „ustawa o PIT”).
Zakres Pani działalności obejmuje m.in. usługi finansowe polegające na udzielaniu krótkoterminowych i długoterminowych pożyczek lub innych form finansowania. Finansowanie jest udzielane przede wszystkim przedsiębiorcom (zarówno osobom fizycznym, jak i spółkom), na cele związane z ich działalnością gospodarczą. Pożyczkobiorcami są w szczególności podmioty zainteresowane uzyskaniem środków pieniężnych w sytuacji, w której nie mogą skorzystać z kredytów bankowych lub usług instytucji pożyczkowych ze względu na długość i stopień sformalizowania postępowań. Przed udzieleniem finansowania każdorazowo dokonuje Pani analizy biznesowej i oceny ryzyka związanego z danym przedsięwzięciem, m.in. na podstawie dokumentów przestawionych przez kontrahenta, danych z rejestrów, oględzin nieruchomości, analiz i innych informacji. W zależności od dokonanej analizy może Pani uzależnić udzielenie pożyczki od określonego zabezpieczenia spłaty należności, np. hipoteki, wpisu w rejestrze zastawów, poręczeń, itp.