Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.338.2022.4.BS

Czy Wnioskodawca na moment wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy, jako podmiot posiadający status „małego podatnika” uprawniony będzie do opodatkowania dochodu z tytułu podzielonego zysku 10% stawką ryczałtu wynikającą z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 maja 2022 r. za pośrednictwem platformy e-PUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. ustalenia, czy Wnioskodawca, jako podmiot posiadający status „małego podatnika” na moment wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy, uprawniony będzie do opodatkowania dochodu z tytułu podzielonego zysku 10% stawką ryczałtu wynikającą z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 sierpnia 2022 r. (wpływ za pośrednictwem platformy ePUAP w tym samym dniu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie branży nieruchomościowej dotyczącej nabywania i sprzedawania nieruchomości na własny rachunek (przedmiot przeważającej działalności został określony kodem PKWiU 68.10.Z – „kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek”). Jednocześnie, Spółka począwszy od 1 lutego 2022 roku rozpoczęła stosowanie opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek. W celu zastosowania wspomnianej formy opodatkowania na podstawie 28j ust. 5 ustawy o CIT Wnioskodawca na dzień 31 stycznia 2022 roku dokonał zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz ponownego otwarcia w dniu 1 lutego 2022 roku) (pierwszy dzień opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek). Dodatkowo, za wskazany okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 stycznia 2022 roku zostanie sporządzone sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości oraz sporządzona deklaracja CIT-8 za ten okres. Spółka również wskazuje, iż zarówno w 2021 roku jak i w okresie od 1 stycznia 2022 do 31 stycznia 2022 roku wartość przychodu ze sprzedaży Spółki (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro; przeliczenie kwot wyrażonych w euro zostało dokonane według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł. Oznacza to, iż w pierwszym roku stosowania ryczałtu od dochodów spółek Wnioskodawca posiada status „małego podatnika” w rozumieniu art. 4a pkt 10 ustawy o CIT. Wskazać jednak należy, iż w trakcie stosowania tej formy opodatkowania w 2022 roku niniejszy próg 2 000 000 euro w przeliczeniu na kwotę wyrażoną w zł zostanie przekroczony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00