Interpretacja indywidualna z dnia 10 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.418.2022.2.MN
Czy wydzierżawiający nie wlicza wartości podatku od nieruchomości do podstawy opodatkowania przychodu z umowy dzierżawy podatkiem ryczałtowym od wynajmu w wysokości 8,5% w limicie 100 000 złotych rocznie i 12,5% powyżej dochodu rocznego 100 000 złotych, aby sztucznie nie powodować wzrostu dochodu a zarazem podstawy opodatkowania podatkiem ryczałtowym, mimo zawarcia wartości ww. podatku w fakturze jako wartość części składowej netto?
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 lipca 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 sierpnia 2022 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawczyni prowadzi Gospodarstwo Rolne jako osoba fizyczna, jest właścicielem nieruchomości gruntowych i ma podpisane dwie umowy dzierżawy nieruchomości (każda z innym podmiotem – osobą prawną) w celu prowadzenia działalności na wydzierżawionej nieruchomości gruntowej przez dzierżawcę (elektrownia fotowoltaiczna). W przedmiotowych umowach wysokość czynszu dzierżawnego płatnego przez dzierżawcę raz w roku za cały jeden rok, składa się z dwóch składników: