Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 2 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.111.2022.2.MK

Uznanie alkoholu metylowego za wyrób akcyzowy oraz obowiązków akcyzowych związanych z nabywaniem i wykorzystywaniem alkoholu metylowego do produkcji biokomponentów

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny prawnej skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku akcyzowym, dotyczące uznania alkoholu metylowego za wyrób akcyzowy oraz obowiązków akcyzowych związanych z nabywaniem i wykorzystywaniem alkoholu metylowego do produkcji biokomponentów, jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 20 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący uznania alkoholu metylowego za wyrób akcyzowy oraz obowiązków akcyzowych związanych z nabywaniem i wykorzystywaniem alkoholu metylowego do produkcji biokomponentów. Wniosek został uzupełniony pismem z 4 lipca 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (ostatecznie sprecyzowany po uzupełnieniu wniosku) 

ABC jest zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego prowadzącym skład podatkowy, w którym prowadzi działalność w zakresie wytwarzania tzw. biokomponentów zaawansowanych (biokomponentów 2G - tzw. drugiej generacji).

Dotychczas głównym surowcem do produkcji biokomponentów był alkohol etylowy (etanol) klasyfikowany do kodu CN 2207 10 00.

Co kluczowe - produkcja biokomponentów 2G (określanych na gruncie przepisów o biokomponentach jako „biowęglowodory ciekłe”) polega na przeprowadzaniu reakcji chemicznej w obecności katalizatora. Jest to o tyle istotne, iż w ramach procesów realizowanych przez Spółkę dochodzi do zmiany struktury molekularnej cząsteczek surowców - czyli po prostu do przemiany chemicznej.

Ten rodzaj procesu należy odróżnić od procesów, które również spełniają akcyzową definicję produkcji wyrobów energetycznych (z art. 87 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym), ale polegają wyłącznie na ich mieszaniu lub mieszaniu tych wyrobów z innymi wyrobami (bez przemian chemicznych - bez zmian struktury molekularnej cząsteczek), co jest typowe np. dla produkcji olejów smarowych przez mieszanie olejów bazowych z dodatkami uszlachetniającymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00