Orzeczenie
Postanowienie SN z dnia 18 stycznia 2022 r., sygn. III PSK 128/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Zbigniew Korzeniowski
w sprawie z powództwa T. D.
przeciwko G. […] Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K.
o rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika,
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 18 stycznia 2022 r.,
na skutek skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w W.
z dnia 13 lipca 2020 r., sygn. akt VIII Pa […] VIII Pz […],
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2. zasądza od pozwanej G. […] Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. na rzecz powoda T. D. 240 zł (dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym a dalej idący wniosek oddala.
UZASADNIENIE
Sąd Okręgowy w W. po ponownym rozpoznaniu sprawy, po wyroku Sądu Najwyższego z 3 października 2019 r., III PK 127/18, zmienił oddalający powództwo T.D. wyrok Sądu Rejonowego w W. z 30 sierpnia 2017 r. i zasądził od pozwanego pracodawcy G. (…) Sp. z o.o. z siedzibą w K. na rzecz powoda 44.610,81 zł z odsetkami tytułem odszkodowania za naruszenie art. 52 § 2 k.p. (w zw. z art. 56 i art. 58 k.p.).
We wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania wskazano na podstawy przedsądu z art. 398 § 1 pkt 1 i 4 k.p.c. W sprawie występują istotne zagadnienia prawne. Skarga kasacyjna jest oczywiście uzasadniona. Powód wniósł odwołanie od oświadczenia pracodawcy o dyscyplinarnym rozwiązaniu stosunku pracy w dniu 16 października 2015 r. Pismo to zostało zarejestrowane przez Sąd Rejonowy w W. w dniu 19 października 2015 r. Sąd Okręgowy ustalił, że powód po raz pierwszy powziął wiadomość o rozwiązaniu z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia w dniu 22 października 2015 r. (str. 22 uzasadnienia wyroku). Tymczasem terminy na zaskarżenie decyzji pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, które to terminy są terminami prawa materialnego, określa dyspozycja przepisu art. 264 § 2 k.p. wprost wskazująca na to, że terminy te biegną od momentu skutecznego doręczenia pracownikowi oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę.