Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 8 grudnia 2021 r., sygn. I USK 325/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera

w sprawie z odwołania E. N.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w P.
‎o prawo do renty socjalnej,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń

Społecznych w dniu 8 grudnia 2021 r.,
‎skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w […]
‎z dnia 13 lipca 2020 r., sygn. akt III AUa […],

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

2. zasądza od organu rentowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w P. na rzecz ubezpieczonej E. N. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w P., decyzją z 14 grudnia 2018 r., odmówił ubezpieczonej E. N. prawa do renty socjalnej.

W odwołaniu od tej decyzji E. N. wniosła o ponowne rozpatrzenie sprawy, ponieważ od wieku dziecięcego choruje na sklerodermię - zanik mięśni, ponadto pojawiły się inne choroby: dermatologiczne, reumatologiczne, neurologiczne, chirurgiczne, zakaźne.

Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania, ponieważ orzeczeniem Komisji Lekarskiej ZUS ubezpieczona nie została uznana za całkowicie niezdolną do pracy.

Sąd Okręgowy w P., wyrokiem z 18 lutego 2020 r., zmienił zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznał E. N. prawo do renty socjalnej na okres od 1 stycznia 2019 r. do 31 stycznia 2021 r.

Sąd pierwszej instancji przypomniał, że warunkiem przyznania świadczenia w postaci renty socjalnej jest rozpoznanie u wnioskodawcy całkowitej niezdolności do pracy, która zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej musi mieć swoje źródło w schorzeniach powstałych w okresach referencyjnych: przed ukończeniem 18 roku życia albo w trakcie nauki szkole lub w szkole wyższej, ale przed ukończeniem 25 roku życia. W celu oceny stanu zdrowia wnioskodawczyni Sąd dopuścił dowód z opinii biegłych sądowych: dermatologa, reumatologa, specjalisty chorób zakaźnych, psychologa i psychiatry, neurologa i specjalisty medycyny pracy. Z opinii łącznej biegłych wynika, że odwołująca się choruje od dzieciństwa na twardzinę ograniczoną kończyn dolnych. W 2008 r. rozpoznano twardzinę ograniczoną linijną i trądzik różowaty. Wystąpiło zapalnie stawów wywołane tą chorobą, obrzęk w stawach śródręczno-paliczkowych i międzypaliczkowych dłoni, bolesność i osłabienie siły mięśniowej, przez co sprawność rąk jest ograniczona. Występuje też bolesność i znaczny obrzęk kończyny dolnej prawej z utykaniem. Wnioskodawczyni ma trudność z poruszaniem się oraz problem z przełykaniem pokarmów. Bolesność ruchowa kończyn dolnych występuje podczas spania, stania, przy zmianie pozycji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00