Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Postanowienie SN z dnia 18 czerwca 2020 r., sygn. I NSNC 45/19

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Tomasz Demendecki (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Adam Redzik
‎Grzegorz Swaczyna (ławnik Sądu Najwyższego)

w sprawie z wniosku M. N. o zasiedzenie,

z udziałem Gminy Miasta R.,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 18 czerwca 2020 r. skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego od prawomocnego postanowienia Sądu Okręgowego w R. z dnia 31 stycznia 2017 r., sygn. akt V Ca (...):

I. uchyla zaskarżone postanowienie w całości i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w R. do ponownego rozpoznania;

II. znosi wzajemnie koszty postępowania wywołanego wniesioną skargą nadzwyczajną (art. 39818 k.p. c. w zw. z art. 95 pkt 1 u.SN).

UZASADNIENIE

Postanowieniem z 23 lutego 2016 r. Sąd Rejonowy w R. stwierdził, że wnioskodawca M. N., syn T. i E. nabył przez zasiedzenie z dniem 4 grudnia 2012 r. prawo własności nieruchomości oznaczonej jako działka ewidencyjna o nr […], o powierzchni […] ha położonej w R., woj. p. dla której Sąd Rejonowy w R. […] Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi KW nr […] i orzekł o kosztach postępowania.

Rozstrzygnięcie to zostało oparte na następujących ustaleniach faktycznych:

Wskazana działka pierwotnie stanowiła własność F. P., który na stale mieszkał w R. i nie zajmował się jej uprawą. Od lat 60-tych XX w. działkę tę uprawiał brat F. – K. P. W 1973 r. Wnioskodawca zawarł związek małżeński z córką K. P., M. P. i od tego czasu bracia K. i F. zawarli nieformalną umowę ustną, na podstawie której M. N. przyłączył się do uprawiania przedmiotowej działki. Począwszy od 1973 r. Wnioskodawca uprawiał działkę wraz ze swoim teściem, który to podejmował decyzje dotyczące upraw, przy czym nadal za właściciela uważał się F. P. Za udostępnienie działki pod uprawy Wnioskodawca wraz z teściem przekazywali F. P. płody rolne z tej działki.

W dniu 26 września 1978 r. F. P. przekazał na rzecz Skarbu Państwa gospodarstwo rolne, stanowiące wskazaną działkę w zamian za przyznanie emerytury. Pomimo jednak przekazania własności działki, Wnioskodawca wraz ze swoim teściem nadal ją wspólnie uprawiali i „kontynuowali przekazywanie F. P. płodów rolnych przez grzeczność i ze względów rodzinnych”, a stan taki trwał do 3 grudnia 1982 r., tj. do dnia śmierci K. P. W latach 1982-1994 r. „A. P. „gospodarzyła” na wskazanej działce wraz z zięciem (M. N.). Decyzje dotyczące upraw były podejmowane przez Wnioskodawcę osobiście, gdyż uważał się za jej posiadacza samoistnego i jako taki był traktowany przez otoczenie. Wnioskodawca orał i obsiewał pole oraz dokonywał zbioru plonów”. F. P. zmarł 23 listopada 1989 r., A. P. zmarła 11 maja 1994 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00