Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 17 lipca 2019 r., sygn. I PK 184/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera

w sprawie z powództwa P. B.
‎przeciwko K. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w K.
‎o diety, ryczałty za noclegi podczas podroży służbowej

w postępowaniu ze skargi o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w C. - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 27 sierpnia 2015 r., sygn. akt IV Pa (…),
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 17 lipca 2019 r.,
‎skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w C.
‎z dnia 22 marca 2018 r., sygn. akt IV Pa (…),

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

2. oddala wniosek strony pozwanej o zasądzenie zwrotu kosztów zastępstwa prawnego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w C. , wyrokiem z 23 marca 2015 r., zasądził od pozwanej K. Spółki z o.o. w K. (wcześniej: K. Spółka z o.o. w K. ) na rzecz powoda P. B. kwotę 49.302 zł tytułem diet i ryczałtów za noclegi wraz z ustawowymi odsetkami liczonymi odrębnie od kwot zasądzonych za poszczególne podróże służbowe.

Apelację od tego wyroku wniosła strona pozwana.

Sąd Okręgowy w C., wyrokiem z 27 sierpnia 2015 r., zmienił zaskarżony wyrok Sądu Rejonowego w C. w ten sposób, że zasądził od strony pozwanej na rzecz powoda kwotę 17.228,14 zł wraz z ustawowymi odsetkami liczonymi odrębnie od kwot zasądzonych za poszczególne podróże służbowe.

Podstawą rozstrzygnięcia Sądu drugiej instancji było zaaprobowanie jedynie w części stanowiska Sądu pierwszej instancji. Według Sądu Okręgowego powód był uprawniony do otrzymania ryczałtów za noclegi, jednak nie w wysokości przyjętej przez Sąd Rejonowy, lecz w kwocie wynikającej z różnicy między wartością wypłaconą powodowi a wartością ryczałtów wynikającą z obowiązujących przepisów: art. 21a ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (jednolity tekst: Dz.U. z 2012 r., poz. 1155 ze zm.) oraz § 9 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.) i § 16 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r., poz. 167).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00