Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 28 marca 2019 r., sygn. I CSK 26/18

Sygn. akt I CSK 26/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Marcin Krajewski (przewodniczący)
‎SSN Małgorzata Manowska
‎SSN Beata Janiszewska (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa G. S.A. w W.
‎przeciwko F. sp. z o.o. w G.
‎o zakazanie, zobowiązanie i zapłatę,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
‎w dniu 28 marca 2019 r.,
‎skargi kasacyjnej strony pozwanej
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 29 czerwca 2017 r., sygn. akt VI ACa (…),

1. oddala skargę kasacyjną,

2. zasądza od F. sp. z o.o. w G. na rzecz G. S.A. w W. kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Powódka G. sp. z o.o. w W. (poprzednio P. sp. z o.o. w W.) wystąpiła przeciwko pozwanej F. sp. z o.o. w G. o zakazanie korzystania z oznaczenia „W (…)” w bliżej określonych przejawach użycia tego oznaczenia w działalności prasowej, o nakazanie pozwanej złożenia dwukrotnie na własny koszt oświadczenia o przeproszeniu za popełnienie czynu nieuczciwej konkurencji, wraz z upoważnieniem powódki do opublikowania tego oświadczenia w „Gazecie (…)” oraz jego emisji w dwu programach telewizyjnych na wypadek niedokonania tych czynności przez samą pozwaną oraz o zasądzenie od pozwanej kwoty 50 000 złotych na rzecz Polskiego Towarzystwa (…). Żądania te były przez powódkę wywodzone z zarzucanego pozwanej faktu dopuszczenia się czynu nieuczciwej konkurencji, wypełniającego przesłanki zastosowania art. 10 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 2 oraz art. 3 ust. 1 u.z.n.k. oraz stanowiącego podstawę roszczeń unormowanych w art. 18 ust. 1 pkt 1, 3 i 6 u.z.n.k.

Wyrokiem z 20 stycznia 2014 r. Sąd Okręgowy w W. oddalił powództwo, uznając, że nie doszło do zarzucanych pozwanej czynów nieuczciwej konkurencji. Powyższe rozstrzygnięcie opierało się na ustaleniu, że powódka działająca na rynku wydawniczym od 1991 r. jest wydawcą m.in. dziennika „(…)” oraz kilku tygodników, a także administratorem serwisu internetowego „W (…) opinii”, powstałego w kwietniu 2011 r. Serwis ten jest dostępny pod adresem www.w(…).(…).pl funkcjonującym jako subdomena głównej strony internetowej (…).pl. Zamysłem tego serwisu było stworzenie nowatorskiej platformy komunikacji z czytelnikami w związku z zamieszczanymi tam publikacjami dotyczącymi aktualnych problemów społeczno-politycznych, stanowiącymi w części materiały zaczerpnięte z innych periodyków. Serwis był reklamowany i promowany w internetowym wydaniu jednego z tygodników wydawanych przez powódkę oraz na głównej stronie internetowej dziennika (…). W początkowym okresie swojego funkcjonowania serwis ten odnotowywał dużą liczbę odwiedzin, natomiast obecnie zachował pewną popularność, jednak ścisłe określenie liczby użytkowników serwisu nie jest możliwe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00