Interpretacja indywidualna z dnia 25 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.244.2022.2.MT
Przelew na polski rachunek bankowy podatnika środków z Funduszu powierniczego dla dzieci, który rodzice podatnika założyli dla niego w Wielkiej Brytanii.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
‒prawidłowe w części, w jakiej dotyczy środków, które Pana rodzice wpłacili na Pana konto Funduszu Powierniczego dla Dzieci;
‒nieprawidłowe w części, w jakiej dotyczy środków, które są nadwyżką ponad środki wpłacone na konto Funduszu Powierniczego dla Dzieci przez Pana rodziców.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan 21 lipca 2022 r. – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Pana tata, mieszkający i pracujący w Wielkiej Brytanii założył Panu Fundusz Powierniczy dla Dzieci, gdzie wpłacał co miesiąc pewną kwotę pieniędzy. Gdy w zeszłym roku 2021 skończył Pan 18 lat to pieniądze z tego Funduszu z dywidendami (odsetki) zostały przelane na Pana rachunek bankowy w Polsce.
Za wpłacone co miesiąc pieniądze Fundusz przeliczał to na punkty. Ilość punktów zależała od ich wartości w danym momencie. W dniu wypłaty wartość zebranych punktów i ich wartość w dniu przekazania spowodowała, że wypłacone pieniądze były wyższe niż wpłacone przez Pana tatę.
Doprecyzowanie opisu stanu faktycznego
Środki z Funduszu Powierniczego dla Dzieci od początku były Pana własnością, ponieważ od razu konto na które były wpłacane pieniądze było na Pana imię i nazwisko i Pana rodzice nie mogli już nimi dysponować po wpłacie, ale dopiero po osiągnięciu 18 roku życia mógł je Pan wypłacić – Pan i tylko Pan, nikt więcej.