Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.292.2022.3.MM
Sposób ustalenia podstawy opodatkowania transakcji odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomości.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 kwietnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 4 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy sposobu ustalenia podstawy opodatkowania transakcji odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomości. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 czerwca 2022 r. (data wpływu 1 lipca 2022 r.) oraz z 14 lipca 2022 r. (wpływ do tutejszego organu 18 lipca 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W lutym 2022 r. Wnioskodawczyni – jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej – zakupiła nieruchomość. Nieruchomość ta została przez nią zakupiona na współwłasność - z osobą fizyczną również nieprowadzącą działalności gospodarczej, w udziale 50%.
W czerwcu bieżącego roku, tj. przed upływem 5 lat od daty nabycia, Wnioskodawczyni zamierza „odsprzedać” swój udział współwłaścicielowi. W związku z tym, że zbycie nastąpi przed upływem 5 lat od daty nabycia Wnioskodawczyni będzie zobowiązana zapłacić podatek od dochodu „ze sprzedaży” nieruchomości.
Podstawę opodatkowania stanowić będzie przychód „ze sprzedaży” pomniejszony o koszty uzyskania przychodu (koszt nabycia nieruchomości, koszty notarialne, koszty podziału geodezyjnego, opłaty poniesione w związku z zakupem nieruchomości).
Uzupełnienie i doprecyzowanie zdarzenia przyszłego
W lutym 2022 r. Wnioskodawczyni nabyła wraz z mężem i bezpośrednimi sąsiadami dwie działki gruntu, które bezpośrednio graniczą z ich nieruchomością, zabudowaną domem. Przedmiotowe działki były wystawione w przetargu publicznym ogłoszonym przez miasto X. i charakteryzowały się kształtem i wielkością w taki sposób, że granice obu tych działek spotykały się w połowie nieruchomości Wnioskodawczyni i jej męża. Stąd Wnioskodawczyni z mężem podjęli decyzję o zakupie obu tych działek, jednej wspólnie z sąsiadem z prawej strony i drugiej wspólnie z sąsiadem z lewej strony. W każdym z przypadków, w równych częściach po 50% udziałów, w formie współwłasności. Podczas sprzedaży gmina X. nie zgodziła się na ustanowienie innych udziałów, niż po 50%. Następnie po zakupie, wspólnie z sąsiadami, przedmiotowe działki zostały podzielone geodezyjnie zgodnie z obecnymi granicami działek, na których mieszkają Wnioskodawczyni z mężem i ich sąsiedzi. Obecnie Wnioskodawczyni oraz jej mąż chcą znieść współwłasność i tym samym „spłacić się z nierównych już udziałów”. Przez spłatę nierównych udziałów Wnioskodawczyni rozumie „odsprzedanie” w cenie zakupu z miesiąca lutego 2022 r. tych pozostałychudziałów na rzecz każdego z sąsiadów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right