Interpretacja indywidualna z dnia 15 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4016.1.2022.1.MBD
W zakresie ustalenia, czy: - zaliczenie do funduszy własnych zysku wypracowanego za dany okres (co do zasady za śródrocze lub rok), powoduje zmniejszenie podstawy obliczenia podatku bankowego za okresy rozliczeniowe, za które ujęto taką zmianę wartości funduszy własnych (czyli na koniec śródrocza lub roku), a tym samym, czy Wnioskodawca jest uprawniony dokonać korekty zmniejszającej podstawy opodatkowania podatkiem bankowym za nieprzedawnione okresy, za które ujęto zmianę wartości funduszy własnych, - poprawne jest stanowisko Banku, że - przykładowo - zysk roczny za 2021 r., zaliczony do kapitałów własnych na 31 grudnia 2021 r., pomniejszy podstawę opodatkowania podatkiem bankowym zaczynając od grudnia 2021 r. (włącznie z rozliczeniem grudnia 2021 r.), a zysk śródroczny za pierwsze półrocze 2022 r., zaliczany do kapitałów własnych na 30 czerwca 2022 r., pomniejszać będzie podstawę opodatkowania podatkiem bankowym zaczynając od czerwca 2022 r. (włącznie z rozliczeniem czerwca 2022 r.).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku od niektórych instytucji finansowych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 20 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy:
- zaliczenie do funduszy własnych zysku wypracowanego za dany okres (co do zasady za śródrocze lub rok), powoduje zmniejszenie podstawy obliczenia podatku bankowego za okresy rozliczeniowe, za które ujęto taką zmianę wartości funduszy własnych (czyli na koniec śródrocza lub roku), a tym samym, czy Wnioskodawca jest uprawniony dokonać korekty zmniejszającej podstawy opodatkowania podatkiem bankowym za nieprzedawnione okresy, za które ujęto zmianę wartości funduszy własnych,