Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.251.2022.1.WH
Dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabytych w ramach leasingu operacyjnego pojazdów w programie.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 13 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabytych w ramach leasingu operacyjnego pojazdów w programie „(...)”. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Bank (...) S.A. (dalej: "Bank", "Wnioskodawca") jest bankiem krajowym w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe wykonującym czynności bankowe, o których mowa w tej ustawie.
Bank jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT świadczącym usługi zarówno opodatkowane, jak i zwolnione z VAT, a także usługi, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: "ustawa o VAT").
Oczywiście zdecydowaną większość obrotu stanowi odpłatne świadczenie usług zwolnionych z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37-41 ustawy o VAT, w związku z czym Bank odlicza, co do zasady, VAT naliczony z tytułu nabywanych towarów i usług współczynnikiem struktury sprzedaży (dalej: "WSS"), tj. na zasadach przewidzianych w art. 90-91 ustawy o VAT. WSS Banku wynosi aktualnie 6%. Takie odliczenie proporcją z art. 90 ust. 2 ustawy o VAT (WSS) jest najczęściej stosowane, ponieważ zakupy służą zarówno do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, zwolnionych, jak i dających prawo do odliczenia (dalej: "sprzedaż mieszana").
W ramach prowadzonej działalności Bank nabywa do używania na podstawie umów leasingu operacyjnego pojazdy samochodowe (samochody osobowe) dla swoich pracowników. Z tytułu leasingu samochodów osobowych Bank ponosi wydatki w postaci rat leasingowych. Raty leasingowe zawierają podatek naliczony VAT wg stawki podstawowej (23%). Pracownicy Banku używają leasingowanych samochodów zarówno dla celów służbowych (związanych z działalnością gospodarczą Banku - sprzedażą mieszaną) jak również prywatnych - innymi słowy, art. 86a ust. 4 ustawy o VAT (przewidujący przesłanki wykorzystywania pojazdów samochodowych wyłącznie do działalności gospodarczej) nie znajduje zastosowania. W związku z powyższym Bank odlicza VAT zgodnie z art. 90 ust. 2 w związku z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, tj. odliczając WSS (6%) od 50% kwoty podatku naliczonego wynikającego z otrzymanej faktury.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right