Interpretacja indywidualna z dnia 14 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.241.2022.2.SG
Czy w związku z przeniesieniem majątku SKA i SPK w ramach przeprowadzonego połączenia na rzecz Wnioskodawcy, po stronie Wnioskodawcy powstał przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 kwietnia 2022 r. wpłynął za pośrednictwem platformy e-PUAP Państwa wniosek z 8 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy w związku z przeniesieniem majątku SKA i SPK w ramach przeprowadzonego połączenia na rzecz Wnioskodawcy, po stronie Wnioskodawcy powstał przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie pismem z 13 czerwca 2022 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy e-PUAP w tym samym dniu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca (Sp. z o.o.) powstał w wyniku przeprowadzonego połączenia spółek A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna (dalej: „SKA”) oraz A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej: „SPK”).
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy na terenie Polski.
SKA i SPK były spółkami osobowymi w rozumieniu art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm., dalej: „KSH”). SKA i SPK były polskimi rezydentami podatkowymi, podlegającymi opodatkowaniu w Polsce od całości dochodów podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: „CIT”).
Połączenie zostało przeprowadzone w trybie art. 492 § 1 pkt 2 w związku z art. 491 § 2 KSH.
Zgodnie z powołanym przepisem KSH, połączenie dwóch spółek osobowych może zostać przeprowadzone wyłącznie przez zawiązanie nowej spółki kapitałowej. W związku z tym, w wyniku połączenia SKA i SPK na Wnioskodawcę przeszedł cały majątek łączących się spółek, w zamian za udziały, które Wnioskodawca wyemitował na rzecz dotychczasowych wspólników SKA i SPK, a SKA oraz SPK przestały istnieć.