Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.1.2022.2.MZ
Skutki podatkowe przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytowo-akcyjną
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytowo-akcyjną. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 marca 2022 r. (wpływ 31 marca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzą Państwo działalność gospodarczą w formie spółki jawnej, powstałej w wyniku przekształcenia spółki cywilnej na podstawie art. 551 Kodeksu spółek handlowych, w której wspólnikami są trzy osoby fizyczne, których udział w zyskach, zgodnie z umową Spółki wynosi odpowiednio 20%, 37% i 43%. Przedmiotem wkładu wszystkich wspólników w toku całej działalności spółki były zarówno pieniądze, jak i aport. Celem uproszczenia struktury organizacyjnej przedsięwzięcia, ograniczenia kosztów operacyjnych oraz dążąc do pozyskania inwestora strategicznego prywatnego, planują Państwo wykonanie następujących czynności prawnych: przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytowo-akcyjną w trybie art. 551 i nast. Kodeksu spółek handlowych. Wszyscy dotychczasowi wspólnicy spółki jawnej staną się wspólnikami przekształconej spółki komandytowo-akcyjnej, a cały majątek spółki jawnej przeznaczony zostanie na wkłady do spółki przekształconej, przy czym dotychczasowe wkłady wspólników zostaną przeznaczone na utworzenie kapitału zakładowego spółki komandytowo-akcyjnej – tym samym pokryje on wartość nominalną akcji, gdyż w procesie przekształcenia nie zostaną wniesione nowe wkłady do spółki komandytowo-akcyjnej. Ewentualna nadwyżka majątku zostałaby przekazana na kapitał zapasowy z tzw. agio. Tym samym, udziały wspólników w kapitale zakładowym spółki komandytowo-akcyjnej będą odpowiadały udziałowi w zysku spółki osobowej, jaki przypadał na każdego wspólnika.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right