Interpretacja indywidualna z dnia 8 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.336.2022.3.MGR
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z użytkowaniem samochodu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 marca 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 29 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z użytkowaniem samochodu. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 31 maja 2022 r. (wpływ 31 maja 2022 r.) oraz pismem, które wpłynęło 10 czerwca 2022 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Od 2012 r. prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług związanych z prowadzeniem zajęć muzycznych (usługi zwolnione przedmiotowo z VAT). Prowadzi Pani podatkową księgę przychodów i rozchodów. Pani dochody opodatkowane są na zasadach ogólnych. Korzysta Pani ze zwolnienia w zakresie podatku VAT. Na potrzeby prowadzenia działalności wykorzystuje Pani samochód osobowy o wartości nieprzekraczającej kwoty 150 000 zł, który jest środkiem trwałym w firmie. Wskazany samochód wykorzystywany jest wyłącznie do prowadzenia działalności. W ramach wspólnoty majątkowej jest Pani współwłaścicielem drugiego samochodu osobowego, który służy celom prywatnym i nie jest w żaden sposób wprowadzony do Pani działalności gospodarczej. Dzięki temu, auto będące środkiem trwałym w prowadzonej działalności, wykorzystywane jest tylko i wyłącznie do celów związanych z tą działalnością. Świadczy Pani usługi w wynajmowanych pomieszczeniach, dojeżdża także do klientów i uczniów, dlatego samochód ten jest niezbędnym narzędziem umożliwiającym prowadzenie działalności. Nie będąc czynnym płatnikiem VAT, nie jest Pani zobowiązana do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Koszty związane z eksploatacją samochodu w prowadzonej działalności, np. paliwo, części samochodowe, koszty serwisu rozlicza Pani w całości w kosztach uzyskania przychodów. Jednocześnie, jako podatnik zwolniony z VAT, nie prowadzi Pani ewidencji przebiegu pojazdu.