Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 5 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.289.2022.1.MM
Ulga rehabilitacyjna - wydatki na prace remontowo-adaptacyjne dotyczące wyodrębnienia nowego pokoju dla potrzeb niepełnosprawnego syna.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonania odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 kwietnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonania odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Ze względu na wykrytą w okresie prenatalnym wrodzoną wadę rozwojową – (...), młodszy syn wymaga stałej, monitorowanej opieki w Poradni (...) w A.. Aktualnie syn Wnioskodawczyni posiada orzeczenie o niepełnosprawności i znajduje się pod ścisłą opieką medyczną i kontrolą specjalistyczną (...).
Trwająca pandemia skutecznie uniemożliwiała mu regularne uczęszczanie na ćwiczenia rehabilitacyjne, stąd koniecznym było wykonywanie ich w niesprzyjających warunkach domowych. Dlatego koniecznym było wygospodarowanie w mieszkaniu Wnioskodawczyni oddzielnego pokoju dla syna – gdyż do tej pory spał i przebywał w pokoju (o powierzchni 10 m2) ze starszym synem – by tym samym umożliwić mu higieniczną przestrzeń oraz spokojne warunki do koniecznych regularnych ćwiczeń rehabilitacyjnych, które wspomagają sesje w ośrodku rehabilitacyjnym. Wiązało się to jednak z remontem mieszkania (wyłączenie 9 -10 m z pokoju dziennego i części przedpokoju, gdzie planowo powstał pokój m.in. z drabinką i przyrządami do rehabilitacji, a także materacykiem do ćwiczeń wspomagających rozwój psychofizyczny). Jak się okazało, również w łazience koniecznym było przeprowadzenie generalnego remontu ze względu na grzyb i pleśń, które stanowiły realne zagrożenie dla syna (odpowiednia adaptacja przestrzenna pozwoliła na przeniesienie sprzętu AGD (suszarki) z pokoju dziennego, który i tak został pomniejszony o dodatkowy pokój). Wykonane prace remontowo-adaptacyjne dotyczyły: wyodrębnienia nowego pokoju o powierzchni 10 m z istniejącego pokoju dziennego i aneksu kuchennego poprzez postawienie ścianki działowej z płyt G-K, z wygłuszeniem, wzmocnieniem, z podłogą, poszerzonym otworem drzwiowym i drzwiami i użytych materiałów budowlanych do tego nowego pokoju. Koszt łączny adaptacji pokoju, który oprócz funkcji mieszkalnej pełni także miejsce do codziennej rehabilitacji to 8.465,21 zł .
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right