Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 1 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.245.2022.1.PB
W zakresie obowiązku płatnika podatku dochodowego od osób prawnych w związku z przekształceniem spółki z o.o. w spółkę komandytową.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku płatnika podatku dochodowego od osób prawnych w związku z przekształceniem spółki z o.o. w spółkę komandytową.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka z o.o. (dalej „Spółka”) zamierza w przyszłości przekształcić się w spółkę komandytową zgodnie z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych. Udziałowcami Spółki są trzy osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce.
Spółka od 2002 r. kumuluje na kapitale zapasowym zyski z lat ubiegłych, które na podstawie uchwał zgromadzenia wspólników zostały przekazane na kapitał zapasowy. Na dzień 31 grudnia 2021 r. Spółka na kapitale zapasowym skumulowała kwotę (...) zł.
Pytanie
Czy w momencie przekształcenia w przyszłości Spółki w spółkę komandytową, spółka komandytowa powstała z przekształcenia powinna jako płatnik na podstawie art. 26 ust. 6 updop w rozważanej sytuacji pobrać od udziałowców (osób fizycznych) i wpłacić do Urzędu Skarbowego do dnia 7 następnego miesiąca podatek dochodowy od osób prawnych według stawki 19% od ich dochodu, który - co do zasady - może powstać dla udziałowców w momencie przekształcenia zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 8 updof?
Państwa stanowisko w sprawie
Zasady przekształcania spółek prawa handlowego regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 807 ze zm., dalej „k.s.h.”). Zgodnie z art. 551 § 1 k.s.h., m.in. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Z treści art. 552 i art. 553 k.s.h. wynikają podstawowe skutki przekształcenia, a mianowicie określone w tych przepisach zasady tzw. sukcesji uniwersalnej, w myśl których spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną, co oznacza, że następuje przekształcenie formy ustrojowej spółek przy jednoczesnej kontynuacji bytu prawnego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right