Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15 października 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.423.2021.1.PM

W przypadku zapłaty Sprzedającemu za zakupioną Wierzytelność, Wnioskodawca nie jest zobowiązany do uregulowania ceny określonej w umowie sprzedaży Wierzytelności za pomocą mechanizmu podzielonej płatności, o którym mowa w art. 108a ust. 1a ustawy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 sierpnia 2021 r. (data wpływu 16 sierpnia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku zastosowania mechanizmu podzielonej płatności w sytuacji zapłaty  za nabycie wierzytelności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

16 sierpnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku zastosowania mechanizmu podzielonej płatności w sytuacji zapłaty  za nabycie wierzytelności.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

G Sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest polskim rezydentem podatkowym oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przeważający zakres działalności Wnioskodawcy stanowi świadczenie usług budowlanych, w tym budowy rurociągów przesyłowych i sieci rozdzielczych. Spółka realizuje również usługi budowy budynków mieszkalnych.

W czerwcu 2O21 r. Spółka (jako kupujący), zawarła umowę kupna-sprzedaży wierzytelności (dalej: Wierzytelność) ze spółką kapitałową z siedzibą w Polsce, będącą czynnym podatnikiem VAT (dalej: Sprzedający).

Wierzytelność przysługiwała Sprzedającemu w stosunku do podmiotu trzeciego (dalej: Dłużnik) z tytułu zawartej w roku 2018 umowy o roboty budowlane. Przedmiotem umowy, a tym samym źródłem Wierzytelności, były usługi budowlane m.in. w zakresie budownictwa mieszkaniowego opodatkowane VAT w wysokości 8%, ujęte w Załączniku nr 14, a obecnie w Załączniku nr 15 do ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2021 r.poz. 685 ze zm), dalej: ustawa. Wykonanie usług zostało udokumentowane fakturami wystawionymi przez Sprzedającego na Dłużnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00