Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.167.2022.1.SG
Czy Spółka, która świadczy usługi w zakresie umów o kredyt konsumencki (pośrednik kredytu konsumenckiego) i została wpisana na listę pośredników kredytowych (RPK) może wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek tzw. CIT estoński, tj. czy nie jest podmiotem nieuprawnionym do Ryczałtu w rozumieniu art. 28k ust. 1 pkt 1 lub 2 ustawy CIT?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 marca 2022 r. wpłynął za pośrednictwem platformy e-PUAP Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy Spółka, która świadczy usługi w zakresie umów o kredyt konsumencki (pośrednik kredytu konsumenckiego) i została wpisana na listę pośredników kredytowych (RPK) może wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek tzw. CIT estoński, tj. czy nie jest podmiotem nieuprawnionym do Ryczałtu w rozumieniu art. 28k ust. 1 pkt 1 lub 2 ustawy CIT. Uzupełnili go Państwo pismem z 31 marca 2022 r. (data wpływu 5 kwietnia 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka komandytowo-akcyjna (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka świadczy usługi pośrednictwa w zakresie umów o kredyt konsumencki (pośrednik kredytu konsumenckiego), usługi świadczone przez Wnioskodawcę polegają zatem na oferowaniu, przygotowaniu albo zawieraniu umów o kredyt konsumencki. Spółka jest wpisana przez Komisję Nadzoru Finansowego do rejestru pośredników kredytowych (RPK) pod numerem (…). Rokiem obrotowym i zarazem rokiem podatkowym Wnioskodawcy jest rok kalendarzowy. Trwający w dniu złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej rok obrotowy rozpoczął się 1 stycznia 2022 r. i zakończy się 31 grudnia 2022 r. Spółka rozważa, aby jeszcze w ciągu 2022 r. na podstawie art. 28j ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., zwana dalej: „Ustawą CIT”) złożyć zawiadomienie (ZAW-RD) o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (dalej jako: „Ryczałt” lub „CIT estoński”). W takiej sytuacji Spółka zgodnie z art. 28j ust. 5 ustawy CIT na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania Ryczałtem zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości, z kolei na pierwszy dzień opodatkowania Ryczałtem otworzy księgi rachunkowe. Wnioskodawca, wskazuje, że Spółka prowadzi działalność w formie spółki komandytowo-akcyjnej, w której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym. Spółka nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym. Wszystkie pozostałe warunki wskazane w art. 28j ustawy CIT, które upoważniają Spółkę do wyboru opodatkowania Ryczałtem również zostaną spełnione. Spółka ma natomiast wątpliwość czy jako podmiot wpisany do rejestru pośredników kredytowych (RPK) może skorzystać z opodatkowania Ryczałtem, tj. czy nie zostanie uznana za podmiot nieuprawniony do Ryczałtu w rozumieniu art. 28k ust. 1 pkt 1 lub 2 ustawy CIT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right