Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB1-1.4019.4.2022.1.MF

Brak obowiązku uiszczania opłaty od środków spożywczych, w przypadku wprowadzenia na rynek krajowy Piwa bezalkoholowego zawierającego węglowodany, w tym cukry ze słodu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w zakresie braku obowiązku uiszczania opłaty od środków spożywczych, w przypadku wprowadzenia na rynek krajowy Piwa bezalkoholowego zawierającego węglowodany, w tym cukry ze słodu jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy przepisów ustawy o zdrowiu publicznym, w zakresie opłaty od środków spożywczych. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

S.A. (dalej: „Wnioskodawca" lub „Spółka") jest (…) producentem piwa. (…)

Głównym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja piwa o zawartości alkoholu powyżej 0,5 % vol. (dalej: „Piwo"). Jednocześnie w ostatnim czasie Spółka podjęła decyzję o rozpoczęciu produkcji piwa bezalkoholowego o zawartości alkoholu poniżej 0,5 % vol. - planowo 0,0 % vol. (dalej: „Piwo bezalkoholowe").

Z uwagi na niską zawartość alkoholu, Piwo bezalkoholowe nie stanowi wyrobu akcyzowego w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 Ustawy akcyzowej. Jest ono ujęte w dziale 11 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (dalej: „PKWiU") pod kodem 11.05.10.0 - piwo, z wyłączeniem odpadów browarnych.

W przypadku Spółki proces produkcji Piwa bezalkoholowego składa się m.in. z następujących etapów:

1.Warzenie – na tym etapie rozdrobniony słód miesza się z wodą i podgrzewa. W ten sposób powstaje zacier, który określa się brzeczką. Następnie brzeczka gotowana jest z dodatkiem chmielu. Na tym etapie, ze słodu uwalniają się węglowodany, a w tym cukry, które stanowią składniki zacieru, a następnie wyprodukowanego z niego Piwa bezalkoholowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00